«Ми позбавляємо дітей майбутнього, якщо продовжуємо навчати сьогодні так, як навчали цьому вчора» Д. Дьюї |
Система освіти в Україні традиційно була централізованою. Сучасне її реформування вимагає перегляду підходів до визначення освітніх стандартів. Вони мають відображати нове бачення суспільного ідеалу освіченості, суспільні вимоги до освіти як основи соціокультурного становлення молодої людини, сприяти збереженню єдиного освітнього простору в державі, відігравати стабілізуючу та регламентуючу роль. Процес стандартизації освітніх систем відбувається через пошук найоптимальніших співвідношень між суспільно обумовленим інваріантним «ядром» (державним компонентом) освіти, який і визначається стандартом, та диференційованими навчальними курсами.
Вперше в Україні на законодавчому рівні поняття «державний стандарт освіти» було запроваджено в 1991 році Статтею 15. "Державні стандарти освіти" Закону України "Про освіту". Зараз державні стандарти освіти це: Державний стандарт початкової загальної освіти, Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти та система стандартів вищої освіти. Сьогодні в Україні все ще діють стандарти вищої освіти, розроблені з використанням діяльнісного підходу, але основою розробки стандартів вищої освіти нового покоління є компетентнісний підхід, а результати формування системи компетенцій є одним із ключових моментів оцінки якості знань.
На даний час Україна знаходиться в процесі реорганізації та вдосконалення освітньої системи. Розробка і впровадження сучасних освітніх стандартів є надзвичайно важливими для досягнення успіху в цій галузі.
Враховуючи вище зазначене, у рамках діяльності «Центру психолого-педагогічної інформації», наукова бібліотека РДГУ пропонує своїм користувачам віртуальну виставку: «Система освіти України: концепції стандартів і змісту».
Виставка презентує видання, які надійшли до фондів наукової бібліотеки Рівненського державного гуманітарного університету упродовж останніх років і містить наступні розділи:
- Стандартизація освіти: загальні питання;
- Проблеми стандартизації дошкільної освіти;
- Шкільна освіта за новими стандартами;
- Реформування вищої освіти України: освітні стандарти;
- Корисні посилання.