Кожна людина має право на життя, на свободу і на особисту недоторканність. (Стаття 3. «Загальна декларація прав людини», прийнята і проголошена резолюцією 217 A (III) Генеральної Асамблеї ООН 10 грудня 1948 р.) |
Права людини – комплекс прав та свобод, які кожна людина має виключно на тій підставі, що вона є людиною. Ідея прав людини, заснована на теорії природного (природженого) права, знаходить втілення в нормативно-правових актах переважної більшості держав Європи і світу. Нею наголошується, що всі люди створені рівними й наділеними певними невід’ємними правами, серед яких право на життя, особисту свободу, власність, безпеку і опір гнобленню, свободу поглядів, думки та слова, презумпцію невинуватості тощо.
10 грудня 1948 р. Генеральна Асамблея ООН проголосила і прийняла Загальну декларацію прав людини (резолюція 217 А (ІІІ). Країни-засновники Організації Об'єднаних Націй, приймаючи Статут ООН на Конференції в 1945 р., одностайно визначили основною метою та завданням своєї діяльності принцип поваги до прав людини. На виконання своїх статутних цілей ООН створила Комісію з прав людини, одностайно затвердила Загальну декларацію прав людини. Більшість країн світу включають основні положення Загальної декларації прав людини в своє базове конституційне законодавство. Рада Європи заснована у 1949 р. як загальноєвропейська міждержавна політико-правова інституція, вона відіграє провідну роль у процесах становлення та розвитку демократії, парламентаризму, забезпечення верховенства права, захисту прав людини в державах-членах організації. Рада Європи на підставі Загальної декларації прав людини розробила та прийняла Європейську конвенцію про захист прав людини і основних свобод (4 листопада 1950 р.). Україна у 1995 р. стала 37-м членом Ради Європи, приєдналась до її Статуту та ратифікувала Європейську конвенцію про захист прав людини і основних свобод 17 липня 1997 р. Чинності на території Української держави Європейська конвенція про захист прав людини і основних свобод набула 11 вересня 1997 р.
У наші дні права людини набули цінності, яка належить усьому міжнародному співтовариству, і отримали обґрунтування в міжнародному праві як правовий стандарт, до якого повинні прагнути всі народи і держави.
Наукова бібліотека Рівненського державного гуманітарного університету пропонує вашій увазі віртуальну виставку на тему : «Права людини : європейські стандарти, українські реалії та перспективи», яка містить перелік документів, а саме : нормативно-правові матеріали, навчальні посібники, підручники, статті із періодичних видань, які присвячені розгляду теоретичних та прикладних проблем захисту прав і свобод людини. Матеріал структуровано за тематико-видовою характеристикою видань за такими розділами:
1. Права людини і громадянина : світова та європейська практика
2. Права людини і громадянина в Україні