Шановні відвідувачі сайту, тривають технічні роботи.

Наразі ми проводимо оновлення платформи сайту та модернізуємо сервіси і сторінки.
У роботі сайту можливі перебої, а також деякі сторінки можуть відображатися з помилками.
Приносимо вибачення за тимчасові незручності.

Писанкарство – символічний та прадавній дивосвіт українців

 

32 dex

1. Босий О. Ab Ovo – Від Яйця. Таємниці знакового письма / О. Босий // Пам'ятки України: історія та культура. – 2016. – № 3. – С. 68–72.

Відомий вчений-етнолог, кандидат історичних наук, завідувач відділу Національного музею народної архітектури та побуту України (Київ) Олександр Босий аналізує первинну сутність знаків і символів орнаментики української народної творчості, що сягає своїм корінням праглибин історії. Науковець наголошує, що основна маса орнаментальних мотивів і символів сучасного народного мистецтва – на писанках, у вишивці, ткацтві – виникла ще в первісному суспільстві. Сучасна традиційна орнаментика українців є залишком своєрідної символічної ПРАМОВИ, абетка якої складається з кількох тисяч знаків, незрозумілих загалу. Навчитись читати ці первинні орнаментальні «тексти» ми зможемо, лише заглибившись у світ уявлень наших далеких предків про Всесвіт, таємницю життя і смерті, разом з тим глибше збагнути витоки й самоцінність нашої культури. Отже нам варто почати «Ab Ovo», від яйця, писанки.

 

33 dex

2. Микитів М. Н. Писанковий дивосвіт / М. Н. Микитів // Трудова підготовка в рідній школі. – 2015. – № 2. – С. 25–27.

Існує чотири види розписаних яєць – крапанка, дряпанка, крашанка та писанка. Кожен із цих видів має свою систему розпису. Символічних малюнків у писанках понад 100, символічне значення має кожен візерунок. Сонце – джерело світла та життя. Хрест – всесвіт. Колесо – безсмертя, відродження життя і безмежної Божої любові. Кожна писанка містить великий позитивний заряд, тому що це подарунок від щирого серця людині, якій бажаєш добра. Автор аналізує технологію створення писанок і закликає берегти та примножувати багатства писанкарства.

 

34 dex

3. Світ української писанки / упоряд.: С. П. Сітько, Т. Є. Русанова. – Київ : Кондор, 2005. – 95 с. : іл.

Видання присвячене життєвому і творчому шляху вченого, видатного ентузіаста української культури, зокрема декоративного писанкового розпису, Ераста Володимировича Біняшевського. До нього увійшли спогади колег про Е. В. Біняшевського та його ілюстрації, зокрема писанкові розписи з усіх регіонів України.

 

35 dez

4. Ткаченко В. Прародичі українських писанок / В. Ткаченко // Пам'ятки України: історія та культура. – 2016. – № 3. – С. 73–75.

Кандидат історичних наук Віктор Ткаченко, вчений секретар Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав», послуговуючись результатами археологічних досліджень, систематизує значний масив фактографічного матеріалу, прямо й опосередковано пов’язаного з українським писанкарством.

 

Бібліотека - освітній, науковий, інформаційний та культурно-просвітницький підрозділ Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ).

Детальніше

Статистика відвідувань

СьогодніСьогодні241
ВчораВчора211
За тижденьЗа тиждень949
За місяцьЗа місяць5886
ВсьогоВсього205147
Найбільше 7781 : 09-12-2024

Контакти

м. Рівне, вул. Пластова, 31
Україна

E-mail: library@rshu.edu.ua

тел. (0362) 63 33 45