Шановні відвідувачі сайту, тривають технічні роботи.

Наразі ми проводимо оновлення платформи сайту та модернізуємо сервіси і сторінки.
У роботі сайту можливі перебої, а також деякі сторінки можуть відображатися з помилками.
Приносимо вибачення за тимчасові незручності.

Декоративно-прикладне мистецтво України: історія та теорія

 

1 dex

1. Антонович Є. А. Декоративно-прикладне мистецтво : навч. посіб. для студ. пед. ін-тів / Є. А. Антонович, Р. В. Захарчук-Чугай, М. Є. Станкевич. – Львів : Світ, 1992. – 270 с.

 Повний текст

У навчальному посібнику розглядаються питання теорії та історії декоративно-прикладного мистецтва України. Аналізуються основні його види (ткацтво, килимарство, вишивка, художнє деревообробництво, кераміка тощо) як своєрідний світ національної краси і духовності. Основні теоретичні аспекти, питання історії та композиції, подані в книзі, дають змогу глибше розуміти орнаментально-пластичні народні образи, котрі випливають із глибин людського життя. Видання призначене для студентів художньо-графічних факультетів, учнів педагогічних училищ, всіх, хто цікавиться українським декоративно-прикладним мистецтвом.

 

2 dex

2. Власюк О. Світоглядний потенціал народного мистецтва / О. Власюк // Нова педагогічна думка. – 2007. – № 4. – С. 152–154.

Досліджуючи проблему, автор робить висновки, що українське народне мистецтво відoбражає світогляд народу, оскільки нерозривно пов’язане з його життям та побутом й має важливе виховне значення. З одного боку, воно є засобом формування національного культурного світогляду, а з іншого – засобом практичних настанов і порад. Важливим є й те, що народне мистецтво, виходячи зі своєї природи, виховує художньо-образним розкриттям певних життєвих явищ і ситуацій, тобто здійснює емоційно-естетичний вплив на студентів, а отже і на їх діяльність.

 

3 dex

3. Гурська А. С. Мова та граматика українського орнаменту : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закладів / А. С. Гурська. – Київ : Альтернативи, 2003. – 135 с. : іл. 

У посібнику подано основи декоративної організації площини та поверхонь речей у поєднанні з витоком народної орнаментальної мудрості. Видання рекомендується як методичний та практичний посібник для творчого розвитку дітей засобами образотворчого мистецтва, адресоване всім, хто цікавиться народною творчістю і прагне пізнати природу та філософію декоративного візерунка, в основі і структурі якого лежить особливість міфо-поетичного мислення людства.

 

4 1 dex

4. Декоративно - ужиткове мистецтво : словник. / Я. П. Запаско, І. В. Голод, В. І. Білик та ін.; М-во освіти і науки України; Львів. академія мистецтв. Наук.-дослід. сектор, каф. історії і теорії мистецтва; за заг. ред. Я. П. Запаска. – Львів : Афіша, 2000.

Т. 1. А. – К. – 364 с. : іл.

Т. 2. Л. – Я. – 400 с. : іл.

 

Словник з декоративно-ужиткового мистецтва підготовлений колективом кафедри історії та теорії мистецтва Львівської академії мистецтв як навчальний посібник для студентів художніх навчальних закладів. Він може бути корисним для студентів і учнів ВНЗ та училищ різного профілю, в яких останнім часом відкрито відділення з вивчення декоративного мистецтва, а також народних майстрів, художників, працівників народних промислів і художньої промисловості – усіх, хто цікавиться сучасним станом та історією розвитку вітчизняного і зарубіжного декоративно-ужиткового мистецтва – важливої галузі матеріальної і духовної культури народу.

 

5 dex

5. Кара-Васильєва Т. В. Декоративне мистецтво України ХХ століття : у пошуках "великого стилю" / Т. В. Кара-Васильєва, З. А. Чегусова. – Київ : Либідь, 2005. – 278 с. : іл.

Книжка базується на сучасній концепції розвитку декоративного мистецтва ХХ ст. Розкривається складна й розмаїта панорама художнього життя в Україні: зміни напрямів і стилів, взаємовпливи народного та професіонального мистецтва, творення нових ідей – від авангарду на початку століття до пошуків стилю сучасних митців. Відповідно до історичного розвитку країни ця книга побудована за хронологічним принципом, у межах якого дається аналіз подій художнього життя. Тут подано як вершинні здобутки українського декоративного мистецтва протягом усього ХХ століття, так і його кризові шляхи. Показано, як на всіх етапах розвитку декоративного мистецтва впродовж століття митці перебували в пошуках «великого стилю», але по-різному його розуміли і втілювали у своїх творах.

 

6 dex

6. Кириченко М. А. Український народний декоративний розпис : навч. посіб. / М. А. Кириченко. – Київ : Знання-Прес, 2006. – 228 с. : іл. 

Навчальний посібник присвячено безцінному духовному надбанню - українському народному декоративному розпису. Автор розповідає про найвищі досягнення майстрів українського народного декоративного розпису, наводить численні ілюстрації, вказує на особливості техніки, якою виконані ті чи інші праці в розділах «Настінний розпис», «Мальовки», «Декоративний станковий живопис і графіка», «Декоративний розпис виробів із дерева», «Писанки».

 

7 dex

7. Луцан Н. І. Декоративно-прикладне мистецтво та основи дизайну : навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл. напряму підготов. "Дошк. освіта"] / Н. І. Луцан. – 2-е вид. – Київ : Слово, 2010. – 170 с.

Народне декоративно-прикладне мистецтво є невід’ємною частиною культури. Твори прикладного мистецтва відображають художні традиції нації, світорозуміння, світосприйняття, художній досвід народу, зберігають історичну пам’ять. Також декоративно-прикладне мистецтво – форма суспільної свідомості і суспільної діяльності. Сьогодні народне мистецтво розглядається як важлива художня цінність, що виконує численні функції: пізнавальну, комунікативну, естетичну та ін. Навчальний посібник містить програму курсу, розроблену з урахуванням новітніх методик і технологій організації навчального процесу у педагогічному ВНЗ.

 

8 dex

8. Музей українського народного декоративного мистецтва [Образотворчий матеріал] = Museum of Ukrainian Folk Decorative Art : [альбом] / [кер. проекту А. Ф. Вялець ; упоряд., написання ст.: Л. С. Білоус, І. І. Бекетова, А. В. Гассанова та ін. ; наук. ред. Л. С. Білоус]. – Київ : Мистецтво, 2009. – 351 с. : іл. – Текст парал. укр., англ., рез. рос., фр.

В альбомі представлено всі види народного декоративного мистецтва різних регіонів України - килимарство, ткацтво, вишивку, кераміку, вибійку, скло, фарфор, фаянс, народний іконопис та інші з колекції музею, що становить понад 77 тисяч творів XV - початку ХХІ ст. Серед раритетів музейного зібрання – дерев’яний різьблений хрест у срібній оправі 1576 р, глиняні кахлі ХV – ХVІІІ ст. В альбомі також репрезентовано творчість Катерини Білокур та Марії Примаченко. Видання розраховане на мистецтвознавців, музеєзнавців, істориків, широке коло читачів, усіх, хто цікавиться культурною спадщиною України.

 

9 dex

9. Ніколаєва Т. О. Український костюм: надія на ренесанс / Т. О. Ніколаєва. – Київ : Дніпро, 2005. – 318 с. : іл.

Книга "Український костюм: надія на ренесанс" – перше в Україні систематизоване видання, в якому на матеріалі історико-художніх реконструкцій простежується процес формування високохудожніх комплексів національного костюма українців, взаємодії на різних етапах з культурами інших народів. У праці використана значна кількість джерел з археології, іконографії, етнографії, образотворчого мистецтва, що дозволило наочно розкрити історичну та художню цілісність українського костюма, його значення для національної та світової культури.

 

10 dex

10. Сучасне українське народне мистецтво : [альбом] / упоряд. і авт. вступ. ст. Н. І. Велігоцька. – Київ : Мистецтво, 1976. – 192 с., іл.

В сучасних народних промислах продовжують жити та розвиватись кращі традиції народного мистецтва минулого. Народні майстри безперервно та цілеспрямовано шукають нові рішення для своєї творчості. Упорядник альбому демонструє у своєму виданні кращі зразки цих творів мистецтва. Це і різноманітні панно і картини народних художників, килими, тканини, вишивки, кераміка, фарфор, скло, художні вироби з дерева та ін.

 

11 dex

11. Тищенко О. Р. Історія декоративно-прикладного мистецтва України (ХІІІ – ХVІІІ ст.) : навч. посіб. для студ. вузів мистецтв та культури / О. Р. Тищенко. – Київ : Либідь, 1992. – 191 с. : іл.

В навчальному посібнику розглядаються основні закономірності еволюції декоративно-прикладного мистецтва від найдавніших часів до початку ХХ століття у взаємозв’язку з загальномистецьким розвитком. Детально проаналізовано численні твори мистецтва з музеїв і приватних зібрань. Світ речей через авторське світовідчуття постає одухотвореним, поетично інтерпретованим, наближеним до людини.

 

12 dex

12. Уманцев Ф. С. Мистецтво давньої України : іст. нарис / Ф. С. Уманцев. – Київ : Либідь, 2002. – 328 с.

У книзі розглядаються закономірності розвитку українського мистецтва в період від ХІІІ ст. до середини ХVІІІ ст. Характеризуються такі його види, як архітектура, скульптура, настінний розпис, іконопис, портретний живопис, графіка, народна картина.

Бібліотека - освітній, науковий, інформаційний та культурно-просвітницький підрозділ Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ).

Детальніше

Статистика відвідувань

СьогодніСьогодні238
ВчораВчора211
За тижденьЗа тиждень946
За місяцьЗа місяць5883
ВсьогоВсього205144
Найбільше 7781 : 09-12-2024

Контакти

м. Рівне, вул. Пластова, 31
Україна

E-mail: library@rshu.edu.ua

тел. (0362) 63 33 45