Шановні відвідувачі сайту, тривають технічні роботи.

Наразі ми проводимо оновлення платформи сайту та модернізуємо сервіси і сторінки.
У роботі сайту можливі перебої, а також деякі сторінки можуть відображатися з помилками.
Приносимо вибачення за тимчасові незручності.

Особливості виховної роботи за методикою Марії Монтессорі

1. Грядовкіна Ж. Адаптація малюків і батьків до дитячого садка: досвід Монтессорі-педагогів / Ж. Грядовкіна // Палітра педагога. – 2015. – № 5. – С. 10–13. 

Етап адаптації малюків до дитячого садка рідко коли проходить без сліз, суму, вередувань. І в цьому немає нічого незвичайного, адже будь-які зміни для дитини раннього віку – стрес. Завдання педагогів та адміністрації закладу – пом’якшити складний процес адаптації до змін у житті не лише для дитини, а й для її батьків. Як це відбувається в Монтессорі-закладі розповідає автор статті, розділяючи весь адаптаційний період на три етапи, кожен з яких має свої особливості і передбачає відповідну організацію роботи з дітьми і їхніми батьками.

  

2. Грядовкіна Ж. Життєва практика для малюка / Ж. Грядовкіна // Дошкільне виховання. – 2014. – № 8. – С. 26–29.  

 

Коли варто починати виховувати у дитини любов до праці, до порядку, вчити дбати про себе, інших людей, довкілля? Марія Монтессорі переконувала: робити це потрібно з раннього віку, тоді малюк зростатиме самостійним, відповідальним, працьовитим, готовим до викликів сьогодення. «Дитина багато чого не робить не тому, що не може, а тому, що не знає, як треба робити те чи інше. Неможливо уявити, скільки можуть зробити для себе маленькі діти, якщо лишень для них будуть створені відповідні умови». Автор статті, Монтессорі-педагог розповідає про те, які методи, прийоми та засоби слід використовувати, щоб створити такі умови для дітей.

 

3. Грядовкіна Ж. Методика Марії Монтессорі в освітньому процессі дошкільного закладу / Ж. Грядовкіна // Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2011. – № 8. – С. 15–21. 

Перші п’ять років життя – надзвичайно важливий період, оскільки у цей час закладається фундамент особистості. Педагогічні підходи та методи навчання, що базуються на філософії Марії Монтессорі, надають унікальну можливість розвивати дитину з раннього віку у всіх сферах життя – інтелектуальній, емоційній, фізичній, соціальній, моральній. Щоб успішно реалізовувати ці методи і підходи, Монтессорі-педагог повинен дотримуватись спеціальних вимог. Автор статті перераховує ці вимоги.

   

4. Грядовкіна Ж. Співпраця дошкільного закладу і сім'ї за системою Монтессорі / Ж. Грядовкіна // Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2012. – № 3. – С. 16–19. 

Сім’я є домінуючим, а часом і єдиним вихователем дитини. Саме так вважають Монтессорі-педагоги. Отож будь-який вплив на сім’ю має бути виваженим і обґрунтованим, щоб не завдати шкоди і домогтися бажаного позитивного результату у вихованні дитини. А батьки, які шукають шляхи грамотного і гармонійного виховання малюка, підвищення своєї педагогічної обізнаності, готові до активної співпраці з педагогічними структурами.

 

 

5. Грядовкіна Ж. Через дію до пізнання : Монтессорі-підхід до організації предметно-маніпулятивної діяльності малюків / Ж. Грядовкіна, О. Решетняк // Дошкільне виховання. – 2016. – № 1. – С. 15–19. 

У час реформування освіти, педагоги дедалі частіше звертаються до спадщини Марії Монтессорі, адже в ній втілені головні принципи виховання – дитиноцентризм, індивідуалізація і компетентісний підхід. Важливе місце у Монтессорі-системі займає предметно-маніпулятивна діяльність малюків, у якій гармонійно розвиваються всі складові психіки дитини і формуються базові якості особистості – самостійність, незалежність. Автори пропонують свій досвід організації роботи з наймолодшими .

  

6. Дичківська І. М. Ідея космізму як філософсько-психологічна основа виховання особистості: (за М.Монтессорі) / І. М. Дичківська // Оновлення змісту і методів дошкільної освіти в Україні. – Рівне : РДПІ, 1999. – Вип. 5. – С. 16–20.  

Досліджуючи педагогічну спадщину Марії Монтессорі, автор робить висновки, що розробляючи космічне виховання як предмет вивчення, велика італійка акцентувала увагу насамперед на тому, що необхідно зберегти і підтримати дитяче сприйняття світу як єдиного цілого, причому дитина повинна одержати різноманітні відомості про навколишній світ вже в дошкільному віці, а не вивчаючи в курсах окремих предметів у шкільні роки. Основна частина занять з космічного виховання в школі М. Монтессорі заповнена колективною та індивідуальною вільною діяльністю: малюванням, пантомімою, придумуванням казок і історій, написанням доповідей, самостійним проведенням дослідів з повним звітом про них тощо.


 

7. Немірова О. Уроки співжиття : соціалізація дітей у Монтессорі-групах / О. Немірова, А. Кіндзерська // Дошкільне виховання. – 2014. – № 8. – С. 20-22. 

Наскільки сучасні діти пристосовані до життя в суспільстві? На жаль, більшість із них якщо і знають основні морально-етичні норми і правила поведінки, то в реальних ситуаціях не завжди їх дотримуються. Вихованці ж Монтессорі-закладів легко знаходять спільну мову з дітьми та дорослими, розв’язують конфлікти, завжди проявляють повагу до думок і почуттів інших, при цьому відстоюючи свою незалежність. У своєму розвитку діти йдуть від почуттів і конкретного досвіду до правил, які стають для них нормою і цінностями на все життя. У цьому і полягає секрет успіху соціально-морального розвитку в Монтессорі закладах.

 

8. Прибильська Н. Сенсорне виховання в педагогіці Монтессорі / Н. Прибильська, Н. Проценко // Дошкільне виховання. – 2014. – № 8. – С. 9–11. 

Сенсорне виховання значною мірою визначає загальний психічний розвиток дитини. Тому багато сучасних освітніх методів і технологій ґрунтується на стимуляції різних аналізаторів. Розвиток сенсорики є базовим і в Монтессорі-педагогіці. Методика, що базується на роботі зі спеціальним сенсорним матеріалом, сьогодні залишається надзвичайно актуальною та ефективною. Про особливості цієї методики розповідають фахівці з Монтессорі-педагогіки: Наталія Прибильська, директор, НВК Монтессорі з поглибленим вивченням англійської мови, Монтессорі-вчитель, інструктор Українського Монтессорі-центру; Наталія Проценко, Монтессорі-вчитель, інструктор Монтессорі-центру м. Київ.

 

9. Пугачова Н. Дитина і Всесвіт : космічне виховання за М. Монтессорі / Н. Пугачова // Дошкільне виховання. – 2014. – № 8. – С. 23–25.  

Космічне виховання – важливий курс у педагогічній системі Марії Монтессорі. На перший погляд може здатися, що йдеться про зорі і планети. Проте, ознайомлення з космічними об’єктами – лише одне із завдань. Цей розділ охоплює все – від самої дитини і її найближчого довкілля до безкраїх просторів Всесвіту. Тому, крім основ астрономії, діти також здобувають знання з біології, анатомії, географії. Створення цілісної картини світу в процесі його пізнання, розуміння взаємозв’язків між об’єктами довкілля – основна ідея космічного виховання за Монтессорі. Автор статті наводить приклади варіантів його реалізації.

 

 

10. Руль М. Л. Использование элементов развивающей среды школы Монтессори в сенсорном воспитании детей 4-7 лет. Конспекты комплексных занятий / М. Л. Руль, Т. В. Гарацкявичене // Дошкольная педагогика. – 2013. – № 2. – С. 4–10.  

Марія Монтессорі справедливо вважала, що сенсорне виховання, направлене на забезпечення повноцінного сенсорного розвитку, є одним із основних завдань дошкільного виховання. Виходячи з цього, автори статті наголошують на необхідності поглибленого вивчення застосування системи Марії Монтессорі в процесі сенсорного виховання дітей дошкільного віку в різновіковій групі. Також пропонують власну методику навчання дітей старшого дошкільного віку сенсорним еталонам, використовуючи посібники та елементи розвиваючого середовища школи Марії Монтесcорі.

 

11. Самаріна В. В. Система роботи з впровадження технології саморозвитку М. Монтессорі в дошкільних навчальних закладах / В. В. Самаріна // Обов'язкова освіта дітей старшого дошкільного віку: форми здобуття, організація і зміст роботи : зб. метод. матеріалів / [авт.-упоряд.: О. П. Долинна, А. П. Бурова, О. В. Низковська, Т. П. Носачова]. – Тернопіль : Мандрівець, 2011. – С. 419–443.  

Вихователь-методист ДНЗ м. Біла Церква пропонує програму, побудовану на особливостях педагогічної системи М. Монтессорі. В цій програмі застосовуються різноманітні форми навчання, визначається роль педагога, подаються методичні рекомендації щодо презентації матеріалу, опис методики роботи з матеріалом а також правила проведення уроку та вимоги до обладнання кожної зони Мнтессорі-класу.

 

12. Тіханіна Т. Успіх у взаємодії / Т. Тіханіна // Дошкільне виховання. – 2014. – № 8. – С. 32–33.  

Налагодження взаємодії з батьками вихованців – справа непроста. Навіть досвідчені педагоги часом опиняються в безвиході, перебравши всі відомі прийоми у спробах змусити постійно зайнятих батьків відірватися від власних клопотів і долучитися до освітнього процесу в закладі, перетворити їх з пасивних спостерігачів на спільників і колег у розвитку дитини. Методами такої роботи ділиться автор статті, Монтессорі-педагог, генеральний директор ЦРД «Монтессорі. Перші кроки», м. Київ.

 

13. Удод О. В. Проблеми соціальної адаптації дітей з особливими потребами засобами Монтессорі - педагогіки / О. В. Удод // Наука, освіта, суспільство очима молодих : Матеріали ІІ Всеукр. наук.-практ. конф. студ. та молодих науковців, 17-18 трав. 2007 р., м. Рівне / М-во освіти і науки України. РДГУ. – Рівне, 2007. – С. 197–198.  

Автор в статті наголошує, що процес соціально-побутової адаптації в умовах реабілітаційного центру буде успішним за таких умов: якщо він застосовується на системі методів і принципів Монтессорі-педагогіки; якщо в програму з реабілітації включені спеціальні заняття із соціально-побутової адаптації, робота з сім’єю як з пріоритетною сферою організації соціально-побутової адаптації дитини дошкільного віку з обмеженими можливостями. 

   

14. Ященко О. Шляхи реалізації концепції космічного виховання М. Монтессорі у практиці сучасної вітчизняної шкільної освіти / О. Ященко, І. М. Дичківська // Наука, освіта, суспільство очима молодих  : матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф. [студ. та молодих науковців], м. Рівне, 17–18 трав. 2011 р. / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Рівнен. держ. гуманіт. ун-т. – Рівне : [РДГУ], 2011. – Ч. 1 : Психолого-педагогічний напрям. – С. 141–142. 

Виховання відповідальності підростаючого покоління набуває все більшого значення для сучасної освіти. У зв’язку з цим особливого звучання набуло космічне виховання. Метою космічного виховання є розвиток творчої активності особистості, її здатності не тільки зберігати і розумно перетворювати навколишнє середовище, але й, розуміючи загальність і складність взаємозв’язків космічних явищ, відчувати відповідальність за ці перетворення. М. Монтессорі під «космічним вихованням» розуміла процес самопобудови особистості дитини в спеціально підготовленому середовищі через розкриття перед нею закономірностей і зв’язків, що існують у космосі.

 

 

Бібліотека - освітній, науковий, інформаційний та культурно-просвітницький підрозділ Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ).

Детальніше

Статистика відвідувань

СьогодніСьогодні13
ВчораВчора332
За тижденьЗа тиждень1053
За місяцьЗа місяць5990
ВсьогоВсього205251
Найбільше 7781 : 09-12-2024

Контакти

м. Рівне, вул. Пластова, 31
Україна

E-mail: library@rshu.edu.ua

тел. (0362) 63 33 45