Шановні відвідувачі сайту, тривають технічні роботи.

Наразі ми проводимо оновлення платформи сайту та модернізуємо сервіси і сторінки.
У роботі сайту можливі перебої, а також деякі сторінки можуть відображатися з помилками.
Приносимо вибачення за тимчасові незручності.

Психосоціальний розвиток особистості: формування життєвих перспектив

2223

Життя – це можливість. Скористайся нею.
Життя – це краса. Захопися нею.
Життя – це мрія. Здійсни її.
Життя – це виклик. Прийми його.
Життя – це боротьба. Стань борцем.
Життя – це пісня. Доспівай її до кінця
/Мати Тереза/


…життя можна зрозуміти тільки назад.
Але уся штука полягає у тому,
Що прожити його необхідно вперед…
/Зигмунд Фрейд/

      Все, чим живе людина і що зроблено нею в минулому, має справжню цінність, індивідуальне і суспільне значення лише у зв’язку з майбутнім, із перспективою розвитку її самої і навколишнього соціального світу. Без продуманого і відповідального ставлення до майбутнього – як близького, так і віддаленого у часі – особа не може розраховувати на подальший розвиток у всіх сферах усуспільненої життєдіяльності. Однак соціокультурні трансформації, умови кризового розвитку сучасного українського соціуму все більше стають факторами соціальної дезорієнтації населення, втрати ним надійних соціальних орієнтирів, непевності в майбутньому – як особистому так і масовому. Особливо сьогодні, на фоні важкого соціально-політичного становища в Україні, виникає персоніфікована потреба у поясненні того , що відбувається, куди спрямований суспільний розвиток, які можливості надає глобальна соціосистема для розвитку індивідуальності, реалізації її потреб та амбіцій. Зазначене знаходить своє відображення у формуванні життєвої перспективи особистості.
        Життєва перспектива належить до дослідницьких напрямків, актуальних для багатьох наук про людину, її життя і діяльність. Цілком виправданим є інтерес до вивчення цієї проблеми, що висвітлюється на сторінках соціологічної, філософської, психологічної та педагогічної літератури, яка представлена у віртуальній виставці «Психосоціальний розвиток особистості: формування життєвих перспектив», що презентує наукова бібліотека РДГУ. На сторінках цих видань користувачі мають можливість ознайомитись з тим, як осмислюють життєву перспективу сучасні науковці і пропонують нам детальніше осягнути реальний стан суспільства, становище окремих соціальних груп та окремої особистості, котра – творець цієї перспективи, а також виявити взаємозалежність між названими факторами.
        Всі видання знаходяться у фондах наукової бібліотеки РДГУ.

set

 

1. Безкоровайна О. В. Особистісне самоствердження у контексті професійного вдосконалення і життєвих перспектив у ранньому юнацькому віці / О. В. Безкоровайна // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти : зб. наук. пр. : наук. зап. РДГУ / РДГУ ; [редкол.: І. Д. Бех, В. В. Вербець, А. М. Воробйов та ін.]. – Рівне : РДГУ, 2007. – Вип. 37. – С. 15–19.

У статті автор обгрунтовує характерні особливості раннього юнацького віку, обґрунтовано зміст професійного самовизначення, аналізуються мотиви вибору майбутньої професії старшокласника у контексті визначення його життєвих перспектив і особистісного самовизначення.

set

 

2. Бех І. Д. Виховні закони в життєвій перспективі особистості / І. Д. Бех // Особистість у просторі духовного розвитку : навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / І. Д. Бех. – К. : Академвидав, 2012. – С. 9–14. – Бібліогр.: с. 250–254.

Для того щоб вихованця зорієнтувати на той внутрішній шлях, по якому йому слід прямувати, потрібне правильне організування виховного процесу як основи його духовного життя. Орієнтирами побудови вихованцем власного духовного життя можуть бути своєрідні закони. Автор перераховує ці закони і наголошує, що відповідно до них, людина не повинна бути захоплена лише зовнішньою діяльністю, а мусить мати змогу проаналізувати свій внутрішній світ, щоб глибше усвідомити його і за необхідності відкорегувати в ньому щось.

set

 

3. Богданова Н. Основні фактори формування культури життєтворчості особистості / Н. Богданова // Освіта регіону: політологія, психологія, комунікації. – 2011. – № 2. – С. 266–271.

У статті сім’я, школа, виховання і  самовиховання розглядаються як визначальні чинники формування культури життєтворчості  особистості.

set

 

4. Войтко Г. Показники життєвого успіху / Г. Войтко // Школа. – 2010. – № 4. – С. 10–11.

Поки в нашому суспільстві переважає стан тривоги, апатії, зниження віри в майбутнє поліпшення життя, діти переконуються, що знання, культура, висока моральність лише шкодять у житті. Навчальний заклад сучасного типу покликаний готувати учня до того, щоб він сам був у змозі будувати своє життя, визначати для себе ту чи ту прийнятну модель майбутнього, не намагаючись зайняти соціальну нішу, яка передбачалася для іншого. Саме тому важливим теоретичним і практичним завданням є виявлення внутрішньо-особистісних феноменів, які як гальмують, так і спонукають особистість підвищувати свою компетентність і домагатись успіху в житті.

set

 

5. Життєва компетентність особистості: від теорії до практики : наук.-метод. посіб. / за наук. ред. І. Г.Єрмакова ; Ін-т педагогіки АПН України, Наук.-метод. центр середньої освіти, М-во освіти і науки України [та ін.]. – Запоріжжя : Центріон, 2005. – 633 с.

Нова педагогіка – це педагогіка життєтворчості, спрямована на плекання дитини як суб’єкта життя, на допомогу їй у визначенні життєвої стратегії, у пошуках смислу життя, його повноти й культури, пізнанні життя як результату життєздійснення. В основі педагогіки життєтворчості – концептуальні ідеї про розвиток і саморозвиток особистості, здатної до самотворення (тобто до свідомої, цілеспрямованої діяльності щодо життєвих цілей, визначення життєвих планів і способів самореалізації, формування своїх життєвих принципів і пріоритетів). Саме технологіям життєтворчості присвячений науково-методичний посібник. Видання призначене науковцям, студентам, практичним працівникам, усім, хто сповідує ідеї педагогіки і психології життєтворчості.

set

 

6. Ісаєва Є. С. Вплив хвороби на становлення життєвих перспектив особистості / Є. С. Ісаєва // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти : зб. наук. пр. : наук. зап. РДГУ / РДГУ ; [редкол.: І. Д. Бех, В. В. Вербець, А. М. Воробйов та ін.]. – Рівне : РДГУ, 2007. – Вип. 37. – С. 70–73.

В статті представлений теоретичний аналіз існуючих позицій щодо структури «Я-концепції» . Розглянуті погляди різних авторів на проблему антиципації. Проаналізований сучасний стан проблеми впливу хвороби на формування життєвих перспектив. Розглянуті перспективи практичного використання результатів дослідження.

set

 

7. Кириченко Н. Категорія життєвого проекту у психології життєтворчості / Н. Кириченко // Освіта регіону: політологія, психологія, комунікації. – 2011. – № 2. – С. 261–265.

Стаття присвячена висвітленню основних засад психології життєтворчості, підходам до розуміння та визначення поняття життєвого проекту і його розташуванню в категоріальній системі психології життєтворчості, наслідкам нерозважливого вибудовування особистістю свого життя.

set

 

8. Кириченко Н. А. Психологічні особливості постановки та досягнення мети особистості / Н. А. Кириченко // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти : зб. наук. пр. : наук. зап. РДГУ / РДГУ ; [редкол.: С. С. Пальчевський, М. С. Янцур, І. Д. Бех та ін.]. – Рівне : [РДГУ], 2008. – Вип. 41. – С. 72–75.

У статті висвітлюється онтогенетичний шлях становлення процесу утворення мети, розглядаються етапи реалізації мети особистістю, аналізуються суб’єктивні  і об’єктивні умови успішності в постановці і досягненні мети особистістю в процесі життєдіяльності, пропонуються вправи для оптимізації процесу усвідомлення та досягнення мети.

set

 

9. Кириченко Н. Соціально-психологічні засади реалізації життєвих проектів особистості / Н. Кириченко, В. М. Ямницький // Наука, освіта, суспільство очима молодих : матеріали ІV Міжнар. наук.-практ. конф. [студ. та молодих науковців], м. Рівне, 17-18 трав. 2011 р. / М-во освіти і науки, молоді та спорту України, Рівнен. держ. гуманіт. ун-т. – Рівне : [РДГУ], 2011. – Ч. 1 : Психолого-педагогічний напрям. – С. 152.

Автори наголошують, що, беручи на себе відповідальність і вибудовуючи своє життя, особистість повинна володіти здібностями до проектування. Також зазначають, що серед репрезентованих стратегій життєтворчості на особливу увагу заслуговує стратегія, що спирається на поняття мудрості у вибудовуванні особистістю свого життя. Ознаками мудрості є доброзичливе ставлення до людей, пошук особистістю свого сенсу життя і життєвого призначення, сприйняття життя як вищого блага.

set 10. Ковалевич В. В. Психосоціальний розвиток особистості: формування життєвих перспектив у контексті естетичних цінностей / В. В. Ковалевич // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти : зб. наук. пр. : наук. зап. РДГУ / РДГУ ; [редкол.: І. Д. Бех, В. В. Вербець, А. М. Воробйов та ін.]. – Рівне : РДГУ, 2007. – Вип. 37. – С. 94–97.

Сьогодні дуже поширеною стала проблема тривоги з приводу системної кризи, гуманітарної катастрофи і культурного колапсу. Дійсно, молох цивілізації, спокуса матеріальними цінностями, глобальні проблеми, тривалі демократично-економічні реформи в Україні, - все агресивніше дають про себе знати. Саме цим і  обумовлена адекватна реакція культури, яка, переоцінюючи цінності, адаптується до нових реалій  і, як було завжди, впливає на нові цивілізаційні процеси. Автор вважає, що системна криза полягає, зокрема, в  тому, що колосальний консолідуючий потенціал духовних цінностей (у тому числі естетичних) істотно не задіяний на величезному соціокультурному просторі. Який об’єктивно цей потенціал і як його оптимально задіяти – проблема актуальна як сама по собі,  так і в контексті більш загальних проблем, які сьогодні є найактуальнішими: консолідації українського суспільства, чинників консолідації українського соціуму, консолідуючої функції духовних цінностей у розвитку українського суспільства.

set

 

11. Легун О. Сенс, сенсотворення, сенсожиттєві стратегії як динамічні характеристики особистості / О. Легун // Освіта регіону: політологія, психологія, комунікації. – 2011. – № 2. – С. 277–281.

Статтю присвячено аналізу понять сенс, сенсотворення, сенсожиттєві стратегії.

set

 

12. Максименко С. Д. Особистість: прогноз розвитку і життєвий шлях // Психологія учіння людини: генетико-моделюючий підхід : монографія / С. Д. Максименко ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України. – К. : Слово, 2013. – 590 с.

В монографії, з позиції генетичної психології, розглядається особистість, її витоки, структурні компоненти та її внутрішній світ. Вперше представлені принципи побудови експерементально-генетичного та генетико-моделюючого методів як найбільш адекватних для пояснення закономірностей і механізмів привласнення, формування і розвитку здібностей людини та генези становлення особистості. Представлена принципово нова структура особистості, її  прогноз розвитку і життєвий шлях; існування  (екзистенція) людини; здійснення любові і нужди та мотиваційні регулятори життєвого шляху внутрішнього простору особистості.

set

 

13. Моринець Н. Теоретико-методологічні проблеми дослідження життєвого потенціалу / Н. Моринець // Вища освіта України. – 2009. – № 2. – С. 90–98.

У філософії та науці утвердилося уявлення про людину як найскладнішу відкриту автономну і самокеровану мікросистему, органічно включену в суспільну макросистему  як її головний активний компонент, що перебуває в постійній взаємодії з нею. У цьому ракурсі в умовах трансформації українського суспільства особливої значущості набувають питання формування людиною власного життєвого потенціалу, нових життєвих стратегій.

set

 

14. Ненчук О. Життєва перспектива особистості: аналіз соціологічних парадигм / О. Ненчук // Психологія і суспільство. – 2011. – № 1. – С. 96–103.

У статті проаналізовано основні соціологічні підходи до вивчення проблеми життєвої перспективи особистості, що дає змогу краще зрозуміти це явище, закономірності його становлення, розвитку та значення для особистості і суспільства.

set

 

15. Осьмак Л. П. Змістовно-хронологічні особливості життєвої перспективи старшокласників / Л. П. Осьмак // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти : зб. наук. пр. : наук. зап. РДГУ / РДГУ ; [редкол.: С. С. Пальчевський, М. С. Янцур, І. Д. Бех та ін.]. – Рівне : [РДГУ], 2008. – Вип. 41. – С.133–135.

У статті представлені результати вивчення змістовно-хронологічних особливостей життєвої перспективи старшокласників. Виявлено змістовно-динамічні та часові особливості ієрархії життєвих цінностей і планування стратегії самореалізації.

set

 

16. Панок В. Г. Психологія життєвого шляху особистості : монографія / В. Г. Панок, Г. В. Рудь. – К. : Ніка-Центр, 2006. – 277 с. – Бібліогр.: с. 256–277.

Книга присвячена дослідженню психологічних аспектів життєвого шляху особистості, її минулого, теперішнього і майбутнього.

Кожна людина є творцем власної долі. Дехто свідомо ставиться до планування власного життя, кар’єри, майбутнього. Проте частина людей, особливо молодь не мають навичок життєвого планування і не мають потреби у такій діяльності. Автори подають результати власних досліджень стосовно особливостей життєвого планування  старшокласниками і студентами.

set

 

17. Петренко О. Б. Гендерні відмінності формування життєвих перспектив у старшокласників / О. Б. Петренко // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти : зб. наук. пр. : наук. зап. РДГУ / РДГУ ; [редкол.: І. Д. Бех, В. В. Вербець, А. М. Воробйов та ін.]. – Рівне : РДГУ, 2007. – Вип. 37. – С. 6–10.

Аналізуючи феномен «життєві перспективи», автор робить висновки, що плани на майбутнє  у старшокласників зумовлені їх гендерною приналежністю. Для хлопців життєві перспективи базуються на цінностях соціальної успішності, а для дівчат  на цінностях соціальної взаємодії. Життєві плани дівчат є більш усвідомленими і психологічно зрілими, що свідчить про більшу пристосованість осіб жіночої статі до реального життя, його вимог. Отже у життєвих перспективах відтворюється процес створення жінкою і чоловіком  бажаного майбутнього, гендерний спосіб само прогнозування, само активації та само заохочення.

set

 

18. Посацький О. Психологічна семантика поняття "майбутнє" в уявленнях сучасної української молоді / О. Посацький // Молодіжна політика: проблеми та перспективи : [зб. наук. пр.] / Львів. обл. держ. адмін., упр. у справах сім'ї та молоді, Дрогоб. держ. пед. ун-т ім. І. Франка, Каф. правознав., соціології та політології ; [наук. ред. С. А. Щудло]. – Дрогобич : [Ред.-вид. від. ДДПУ ім. І. Франка], 2010. – С. 409–412.

Стаття розкриває змістове наповнення поняття «майбутнє» у сучасних молодих людей. Проблема висвітлена у широкому психологічному контексті, який передбачає розуміння молоддю образу власного перспективного майбутнього в особистісному й соціальному вимірах.

set

 

19. Розуміння та інтерпретація життєвого досвіду як чинник розвитку особистості : монографія / НАПН України, Ін-т психології ім. Г. С. Костюка ; за ред. Н. В. Чепелєвої. – К. ; [Кіровоград] : [Імекс-ЛТД], 2013. – 275 с. – Бібліогр.: с. 258–272.

У монографії висвітлюються результати дослідження особистісного функціонування і розвитку у контексті постнекласичного методологічного підходу. Визначено характеристики зрілої особистості, що осмислила себе, власний життєвий досвід та створила на цій основі свій особистісний проект і здатна розвиватися у напрямі реалізації цього проекту. Показано вплив процесів розуміння та інтерпретації  життєвого досвіду на особистісне зростання людей різного віку та різних соціальних груп. Охарактеризовано наративні практики особистісного зростання залежно від вікових та тендерних чинників.

set

 

20. Рудь Г. Життєві очікування як основа формування життєвих перспектив особистості / Г. Рудь // Нова педагогічна думка. – 2009. – № 1. – С. 47–52.

В статті аналізуються результати футурологічного опитування студентів щодо їх життєвих очікувань. Автор робить висновки, що життєве самовизначення студентів відбувається  в умовах закінчення процесу соціалізації, поступової реалізації життєвих очікувань, набуття соціального досвіду спілкування та самостійного прийняття визначальних рішень.

set

 

21. Рудь Г. В. Формування життєвих перспектив у ранній юності : автореф. дис...канд. психолог. наук : 19.00.07 / Г. В. Рудь ; Ін-т психології ім. Г. С. Костюка АПН України. – К., 2005. – 19 с.

Ранній юнацький вік – це апогей формування у особистості потреб, які пов’язані з майбутнім життям. У цьому віці структурується базис цілісного уявлення про потік життя, зв’язок минулого, теперішнього і майбутнього, про власну віддалену життєву перспективу. Автор розглядає у своєму дослідженні проблему особистісного самовизначення юнаків у контексті  сприймання й осмислення ними власного життєвого шляху, формування життєвої перспективи.

set

 

22. Терлецька Л. Г. Вікова психологія і психодіагностика : підруч. для студ. вищ. навч. закл. / Л. Г. Терлецька ; М-во освіти і науки, молоді та спорту України. – К. : Слово, 2013. – 606 с.

Висвітлено питання вікової психології як галузі психологічного знання, типологічного розвитку людини, психологічної діагностики. Розглянуто індивідуальний розвиток особистості і подано загальну психологічну характеристику особистості з точки зору психодіагностики.

set

 

23. Феноменологія морального розвитку особистості: детермінація, механізми, генезис : монографія / під ред. Р. В. Павелківа, Н. В. Корчакової. - Рівне : [Волин. обереги], 2009. – 365 с. – Бібліогр.: с. 345–359.

Монографія присвячена висвітленню результатів колективного дослідження  кафедрою вікової та педагогічної психології Рівненського державного гуманітарного університету  проблеми становлення та розвитку моральної сфери особистості на висхідному етапі онтогенезу: розкрито особливості генезису моральної свідомості та самосвідомості, простежено закономірності становлення когнітивно-мотиваційного та емоційно-ціннісного компонентів морального конструкту індивідуальної свідомості, описано механізми рефлексивних процесів, розвиток у дітей самопрезентаційної стратегії.

set

 

24. Ямницький В. М. Життєві перспективи особистості в контексті психології життєтворчості / В. М. Ямницький, С. А. Литвиненко // Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти : зб. наук. пр. : наук. зап. РДГУ / РДГУ ; [редкол.: І. Д. Бех, В. В. Вербець, А. М. Воробйов та ін.]. – Рівне : РДГУ, 2007. – Вип. 37. – С. 4–6.

Проблема життєтворчості особистості сьогодні належить до кола найбільш актуальних проблем сучасного українського суспільства. Глобалізація світової економіки, інтегративні процеси європейської цивілізації, економічний, політичний та соціальний перерозподіл пострадянського простору, внутрішньополітична ситуація в країні – ці та інші важливі фактори спричиняють необхідність змін соціальної, національної та психологічної ідентичності, загострюють питання життєвих перспектив країни, нації, кожної окремої особистості. Вже сьогодні стає зрозумілим, що недостатньо говорити лише про адаптацію до швидкоплинних змін в усіх сферах життя – необхідно створювати умови для всебічного розвитку життєтворчої активності особистості – суб’єкта власної життєвої активності, людини-творця власного майбутнього.

set

 

25. Ямницький В. М. Розвиток життєтворчої активності особистості : практикум / В. М. Ямницький ; ПНЦ АПН України, РДГУ. – О. : [ПНЦ АПН], 2008. – 249 с. – Бібліогр.: с. 205–208.

У практикумі представлено практичне керівництво з розвитку життєтворчої активності особистості. Розкрито сутність розробленої автором концепції, описано психологічні особливості технології розвитку життєтворчої активності - творчого холістичного психотренінгу. Посібник містить програму психотренінгу, методичні розробки занять, ілюстровані прикладами та вправами.

set

 

26. Ямницький В. М. Розвиток життєтворчої активності особистості: теорія та експеримент : монографія / В. М. Ямницький ; АПН України. Південний наук. центр АПН України. РДГУ. – О., 2006. – 363 с. – Бібліогр.: с. 344–361.

У монографії представлено матеріали теоретико-методологічного та експериментального дослідження проблеми розвитку життєтворчої активності особистості. В роботі здійснений системний аналіз феномену життєтворчості, запропоновано підхід до дослідження проблеми на рівні аналізу життєтворчої активності особистості, визначені її психологічні чинники, сенситивний період розвитку, психологічні закономірності розвитку в дорослому віці, описана авторська динамічна мета-модель процесу, реалізовано її експериментальну апробацію.

set

 

27. Ямницький В. Системний аналіз феномена життєтворчості особистості : психологія особистості / В. Ямницький // Психологія і суспільство. – 2009. – № 4. – С. 145–153.

Cтаття присвячена визначенню психологічної сутності категоріального поняття “життєтворчість», а також здійсненю системного аналізу життєтворчості як  явища за методом якісних структур. Обґрунтована авторська теоретична модель цілісності життєтворчості  у вигляді матриці за параметрами «адаптація – дезадаптація», «активність - пасивність», «творчість - стагнація», «рефлексія-плюс – рефлексія-мінус». Доведено, що феноменологія життєтворчості охоплює широкий проблемний простір, який має три виміри – потенційний (кризи особистості), актуальний (процес життєтворення), граничний (метадіяльнісний рівень активності інобуття).

set

 

28. Ярема А. І. Феномен успіху в соціологічному вимірі / А. І. Ярема // Вісник Львівського університету. Серія соціологічна / [М-во освіти і науки України, Львів.нац. ун-т ім. І. Франка ; редкол.: Н. Й. Черниш (гол. ред.), В. С. Бакіров, К. Вудз та ін.]. – Л. : ЛНУ ім. І.Франка, 2010. – Вип. 4. – С. 92–99.

У статті окреслено специфіку соціологічного підходу до дослідження  феномену успіху. Поняття «успіх» розглядається на особистісному  та соціальному рівні аналізу, що дає можливість розмежувати поняття  «життєвий успіх» та «соціальний успіх». Запропоновано авторське визначення поняття «соціальний успіх», під яким розуміється суспільно визнаний результат практик соціального агента в певному полі діяльності із досягнення соціально значущих цілей легітимними способами. 

 

Наукова бібліотека - освітній, науковий, інформаційний та культурно-просвітницький підрозділ Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ).

Детальніше

Статистика відвідувань

СьогодніСьогодні220
ВчораВчора498
За тижденьЗа тиждень1683
За місяцьЗа місяць5877
ВсьогоВсього139080
Найбільше 675 : 02-12-2023

Контакти

м. Рівне, вул. Пластова, 31
Україна

E-mail: library@rshu.edu.ua

тел. (0362) 63 33 45