Теорія вільного виховання Жан-Жака Руссо

Друк

 

j 1  

Французький філософ і письменник Жан-Жак Руссо належить до найвидатніших і найвідоміших педагогів світу. Народився 28 червня 1712 року в Женеві у сім’ї ремісника-годинникаря. Рано залишившись сиротою, Жан-Жак Руссо знайшов покровителів - священників. Він зайнявся самоосвітою, навчився гри на фортепіано, зацікавився теорією музики, математикою. Жан-Жак Руссо перепробував усілякі професії: був переписувачем у нотаріуса, учився на гравера, служив лакеєм, був навіть волоцюгою. Пізніше Жан-Жак Руссо отримав місце домашнього секретаря в аристократичному домі, де йому давали уроки латинської мови, навчили бездоганно говорити італійською.

У 1740 році Жан-Жак Руссо переїхав до Ліону і знайшов місце вихователя дітей у будинку головного судді міста. Восени 1741 року Жан-Жак Руссо переїхав до Парижу. Перший час він серйозно розраховував на успіх свого винаходу - нової нотної системи. Винайдений ним нотний запис у цифрах, представлений в Паризькій академії наук, не зустрів схвалення, і йому знову довелося розраховувати на випадкові заробітки. Протягом двох років Жан-Жак Руссо перебивався переписуванням нот, уроками музики, дрібною літературною працею.

У 1743 році за посередництва пані де Брольї він одержав посаду секретаря французького посланника у Венеції та вже через рік залишив дипломатичну службу і повернувся до Парижу. У Парижі Жан-Жак Руссо зійшовся з молодою білошвейкою Терезою Левасеер, з якою прожив 34 роки до кінця своїх днів. У Жан-Жака Руссо було п'ятеро дітей. Несприятливі сімейно-побутові умови змусили помістити дітей у виховний будинок.

Жан-Жак Руссо є автором сотень праць із філософії, соціології, права, політики, педагогіки, природознавства, мовознавства, музики та літератури.

У 1752-1762 роках Жан-Жак Руссо вніс свіжий подих в ідейне новаторство і літературно-художню творчість свого часу. Перший твір він написав у 1750 році на тему: «Чи посприяло відродження науки та мистецтва піднесенню звичаїв?», який приніс йому світову славу. У 1754 році з'явилася друга його робота «Про походження нерівності між людьми», а згодом в 1762 році Жан-Жак написав великий твір «Про суспільну угоду, або принципи політичного права», який є викладом його суспільної філософії. У романі «Юлія, або Нова Елоїза» уперше на межі 60-х і 70-х років XVII століття пролунало щире слово про нездоланну могутність вільної любові, що не знає стану ворожнечі і лицемірства. У педагогічному романі «Еміль, або Про виховання», що написаний у 1762 році, Жан-Жак Руссо показав розбещеність феодально-схоластичної системи виховання і блискуче виклав нову демократичну систему, здатну формувати та вирощувати працьовитих і доброчесних громадян, які добре знають ціну передовим суспільним інтересам. Твори Жан-Жака Руссо були точним віддзеркаленням його характеру.

Крім того, Жан-Жак Руссо писав статті з актуальних політичних, економічних, музичних та інших питань для «Енциклопедії», що редагувалася д'Аламбером і Дідро. У дусі демократичного гуманізму Жан-Жак критикував криваві грабіжницькі війни і виражав своє гаряче прагнення до миру, до порятунку людства від спустошливих воєн і до перетворення всіх народів у єдину дружну родину. Ця робота була опублікована посмертно, у 1781 році.

Через важкий характер Жан-Жака Руссо, його невміння сходитись з людьми, хворобливу підозрілість, що межувала з манією переслідування, розходження в поглядах призвели до розриву відносин з друзями та кінець свого життя він провів у самоті й озлобленні.

2 липня 1778 року повернувшись додому після тривалої прогулянки, Жан-Жак Руссо відчув гострий біль у серці і впав, пізніше, не приходячи до тями, помер. Через шістнадцять років 11 жовтня 1794 року, прах Жан-Жака Руссо був урочисто перенесений у Пантеон і покладений поруч з прахом Вольтера.

В рамках діяльності «Центру психолого-педагогічної інформації» наукова бібліотека Рівненського державного гуманітарного університету пропонує своїм користувачам віртуальну виставку із серії «Класики педагогіки»: «Теорія вільного виховання Жан-Жака Руссо».

Віртуальна виставка презентує видання, що є у фондах наукової бібліотеки РДГУ і містить наступні розділи :

1. Праці Жан-Жака Руссо;

2. Провідні ідеї Ж.-Ж. Руссо в сучасній педагогічній науці;

3. Ж.-Ж. Руссо про розвиток людини в умовах природного виховання;

4. Філософська система відомого просвітителя;

5. Життя й творчість Ж.-Ж. Руссо;

6. Інтернет-посилання.

Онлайн-бібліотека видавництва "Центру учбової літератури"

slogan1

Логін для доступу: rshu

Пароль для доступу: 226044

Доступ здійснюється з комп'ютерів, встановлених у приміщеннях наукової бібліотеки та навчальних корпусах РДГУ.