Шановні відвідувачі сайту, тривають технічні роботи.

Наразі ми проводимо оновлення платформи сайту та модернізуємо сервіси і сторінки.
У роботі сайту можливі перебої, а також деякі сторінки можуть відображатися з помилками.
Приносимо вибачення за тимчасові незручності.

Від учительського інституту - до гуманітарного університету

75-РІЧЧЮ Рівненського державного гуманітарного університету ТА 75-РІЧЧЮ НАУКОВОЇ БІБЛІОТЕКИ РДГУ ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ

old new rshujpg

"Хто не знає свого минулого,

той не вартий майбутнього..."

М. Рильський

 

   Рівненський державний гуманітарний університет (РДГУ) – один з найвідоміших вищих навчальних закладів Рівненщини, який 75 років творить свою історію. Змінювалися часи, а він завжди залишався дієвим осередком науки та культури Поліського краю.

У своєму становленні й розвитку РДГУ пройшов декілька етапів. Свою історію він веде від створеного в передвоєнному 1940 році першого в області вищого навчального закладу – Ровенського державного учительського інституту (1940–1953 рр.). В 1953 році він був реорганізований у Ровенський державний педагогічний інститут, якому у 1967 році було надано ім’я Д. З. Мануїльського (до 1992 року).

Паралельно творив свою історію Ровенський державний інститут культури, який був створений на базі Ровенського культурно-освітнього факультету Київського державного інституту культури ім. О. Корнійчука ще у 1970 році, а своє самостійне існування розпочав у 1979 році.

Проголошення незалежності України відкрило новий етап національної історії та культури. В небуття відходили символи радянського періоду. Відповідно до вимог часу навчальні заклади отримали назви – Рівненський державний педагогічний інститут та Рівненський державний інститут культури.

За роки свого існування вищі навчальні заклади формувалися як освітні і просвітницькі осередки національного та духовного відродження.

У 1998 році був створений Рівненський державний гуманітарний університет (Постанова Кабінету Міністрів України «Про створення Рівненського державного гуманітарного університету» від 14 грудня 1998 року за № 1973 та Наказу Міністерства освіти України від 14 січня 1999 року за № 15(14). Він став спадкоємцем Рівненського державного педагогічного інституту та Рівненського державного інституту культури, увібравши кращі науково-освітні та духовно-культурні традиції і здобутки цих навчальних закладів.

Рівненський державний гуманітарний університет – центр вищої гуманітарної освіти, науки, мистецтва і культури Рівненщини, перший навчальний заклад такого типу в Україні. Він сприяє розвитку духовності, регіональної самобутності, національної культури і мистецтва, утверджує Рівне як місто університетське, наукове, розширюючи його міжнародні зв’язки.

РДГУ по праву пишається своїм професорсько-викладацьким колективом, в якому поєднується багатолітній досвід і амбітна молодість. Чимало науково-педагогічних працівників горді тому, що є його випускниками, постійно підтримують університетські традиції, що сповнюють життя колективу яскравим, корисним і, водночас, незабутнім змістом.

Університет увійшов у третє тисячоліття з чіткими планами та намірами: зберігати традиції національної освіти, примножувати багаторічний досвід та інтегруватися в європейський і світовий освітній простір.

Високий рівень наукової діяльності РДГУ є невід’ємною складовою і гарантією якості підготовки висококваліфікованих фахівців.

Сьогодні РДГУ – потужний навчально-педагогічний комплекс з розгалуженою структурою. До його складу входять: Інститут психології та педагогіки, Інститут мистецтв, Сарненський педагогічний коледж, Дубенський педагогічний коледж, Рівненське музичне училище та Дубенське училище культури.

Наукова бібліотека Рівненського державного гуманітарного університету – один з основних підрозділів університету, який повною мірою розділив його долю, пройшовши разом з ним непростий, але успішний шлях становлення, розвитку і модернізації. Адже бібліотека – ровесниця університету, історія якої є частиною його біографії і нерозривно пов’язана з розвитком вищого навчального закладу.

Як значимий структурний підрозділ університету, наукова бібліотека РДГУ своєю діяльністю сприяє динамічному розвитку науки й відповідає реаліям сучасності, реалізуючи співпрацю з науковими та педагогічними колективами кафедр університету, максимально сприяючи новим відкриттям, новим енергійним пошукам, новим творчим здобуткам. Ровесниця університету, бібліотека розвивається й оновлюється разом зі своєю alma mater. До 75-річного ювілею наукова бібліотека прийшла з вагомим доробком, визначальне місце в якому займає підготовка та випуск бібліографічних посібників, покажчиків.

Важливим напрямком діяльності бібліотеки є збереження та популяризація наукового та інтелектуального надбання університету, що є підґрунтям для процесів його історичного розвитку, шляхом підготовки інформаційних видань – науково-допоміжних бібліографічних покажчиків у відповідних серіях. Інформацію про наукові публікації викладачів університету, напрями їх наукових досліджень відображає серія покажчиків «Друковані праці Рівненського державного гуманітарного університету за … рік» (2005–2013 рр.).

Бібліографічні покажчики «Наукові праці Рівненського державного гуманітарного університету» (у 5-ти випусках) містять бібліографічні описи статей, надрукованих у збірниках РДГУ «Оновлення змісту, форм та методів навчання і виховання в закладах освіти» (з 1996 року).

    У рамках довгострокового науково-дослідницького проекту наукової бібліотеки «Історія РДГУ» підготовлено та видано біобібліографічні посібники «РДГУ в персоналіях» (Науковий літопис) Т. 1 та Т. 2; біобібліографічні покажчики серії «Академіки, доктори наук, професори РДГУ» (24 випуски) та серії «Діячі культури та мистецтва РДГУ» (2 випуски). Ці видання розкривають   науковий та творчий доробок науковців університету, тому що саме вони є творцями його історії. Розвитку та становленню самої бібліотеки присвячена колективна монографія «Наукова бібліотека Рівненського державного гуманітарного університету (1940–2015 рр.)», підготовлена його колективом. Логічним продовженням роботи  над довгостроковим науково-дослідницьким проектом «Історія РДГУ» став науково-допоміжний бібліографічний посібник «Сторінками історії: Рівненський державний гуманітарний університет у книгах та періодичних виданнях (1940-2015)», присвячений 75-річчю університету. Це видання допоможе краще осмислити історію вищого навчального закладу. Матеріали в ньому містять описи публікацій, що відображають події з життя вищого навчального закладу, висвітлені на сторінках книг, періодичних та продовжуваних видань з 1940 по 2015 рр.

Основні віхи історії поступово висвітлювалися та висвітлюються в книгах, періодиці та інших виданнях. Десятиліттями наша бібліотека ретельно збирала, опрацьовувала та зберігала дану інформацію в краєзнавчих каталогах, картотеках, базах даних, бібліографічних покажчиках та інших джерелах інформації. 

Пропонуємо вашій увазі  віртуальну виставку, приурочену 75-річному ювілею університету та наукової бібліотеки, історія яких наповнена багатьма подіями, іменами, фактами. 

Виставка містить наступні розділи:

1. Сторінками історії: Рівненський державний гуманітарний університет у книгах та періодичних виданнях (1940-2015)

2. Персоналії викладачів Рівненського державного гуманітарного університету

3. Бібліографічні видання наукової бібліотеки Рівненського державного гуманітарного університету (у рамках довгострокового науково-дослідницького проекту наукової бібліотеки «Історія РДГУ»)

 

 

 

Наукова бібліотека - освітній, науковий, інформаційний та культурно-просвітницький підрозділ Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ).

Детальніше

Статистика відвідувань

СьогодніСьогодні147
ВчораВчора176
За тижденьЗа тиждень871
За місяцьЗа місяць3562
ВсьогоВсього136765
Найбільше 675 : 02-12-2023

Контакти

м. Рівне, вул. Пластова, 31
Україна

E-mail: library@rshu.edu.ua

тел. (0362) 63 33 45