Шановні відвідувачі сайту, тривають технічні роботи.

Наразі ми проводимо оновлення платформи сайту та модернізуємо сервіси і сторінки.
У роботі сайту можливі перебої, а також деякі сторінки можуть відображатися з помилками.
Приносимо вибачення за тимчасові незручності.

Педагогічна система Марії Монтессорі


Праці Марії Монтессорі:


 

1. Монтессорі Марія Виховуйте заради миру : [виступ на конференції у Копенгагені, 1937 р.] / Марія Монтессорі ; пер. з італ. Д. А. Шміло // Педагогічна майстерня. - 2014. - № 11. - С. 33-35. 

Стаття, яку переклала з італійської житомирянка – студентка магістратури з університету Саленто (Італія), привертає увагу своєю актуальністю. Таке враження, що Марія Монтессорі наша сучасниця і спостерігає за всім, що відбувається в соціумі зараз…І це незважаючи на те, що статтю було написано 1937 року.

10018

  

2. Монтессорі М. Метод наукової педагогіки, застосований до дитячого виховання в «Будинках дитини» / М. Монтессорі // Хрестоматія з історії дошкільної педагогіки : навч. посіб. для студ. пед. навч. закл. спец. "Дошк. виховання" / упоряд.: З. Н. Борисова, В. У. Кузьменко; за заг. ред. З. Н. Борисової. – Київ : Вища шк., 2004. – С. 104-120. 

М. Монтессорі розробила методику виховання дітей трудящих у «Будинку дитини» в інтересах панівних класів, що передбачає організацію життя дітей, сенсорне виховання їх, підготовку до праці, виховання дисциплінованості, релігійності. Особливе місце відводить вона розвитку органів чуття, тренуванню дотику, дрібних м’язів рук, зору дитини на спеціально розробленому нею дидактичному матеріалі. Книга відображає характер поглядів М. Монтессорі на виховання дітей трудящих. Нині її методи широко використовуються в різних країнах світу, зокрема в Україні.
 

   


Спадщина М. Монтессорі в сучасних педагогічних дослідженнях :


 

 

100061

3. Дичківська І. М. Будинок «Вільної дитини» М. Монтессорі/ І. М. Дичківська // Інноваційні педагогічні технології : підруч. [для студ. вищ. навч. закл.] / І. М. Дичківська. - 2-ге вид., допов. – Київ : Академвидав, 2012. – С. 79–101. – (Альма-матер). 

Сучасна освітня парадигма націлена на пошук такої системи освіти, яка навчила б людину жити й діяти відповідно до універсальних законів Природи і Космосу. Діяльність громадянина постіндустріальної цивілізації потрібно спрямовувати на збереження життя. В цьому сенсі педагогічні ідеї М. Монтессорі набувають особливої актуальності. Вони мають увійти до активного арсеналу гуманізації навчально-виховних закладів як складова частина проблеми культивування у людини ноосферної свідомості.
 
Повний текст книги

 

 

4. Дичківська І. М. М. Монтессорі: теорія і технологія : навч.-метод. посіб. для використання в навч.-виховному процесі / І. М. Дичківська, Т. І. Поніманська ; М-во освіти і науки України. – Київ : Слово, 2009. – 303 с.  

У навчально-методичному посібнику науковці Рівненського гуманітарного університету розкривають теоретичні засади та технологію індивідуального виховання дітей дошкільного віку в системі відомого педагога-гуманіста М. Монтессорі. Розглядають різноманітні аспекти соціального, інтелектуального, сенсорного виховання та підготовки педагога. Подають фрагменти педагогічних творів М. Монтессорі та дослідників її творчості. Посібник призначений педагогам, психологам дошкільних навчальних закладів, студентам вищих навчальних педагогічних закладів, науковцям, батькам.
 
Повний текст книги

10001

  

5. Дичківська І. М. Системні інноваційні педагогічні технології / І. М. Дичківська // Інноваційні педагогічні технології : навч. посіб. [для студ. вищ. навч. закл.] / І. М. Дичківська. - 3-тє вид., випр. – Київ : Академвидав, 2015. – С. 70-89. – (Альма-матер+). 

В розділі «Системні інноваційні педагогічні технології» автор підручника аналізує розроблену М. Монтессорі технологію вільного виховання і сенсуалізму (напрям теорії пізнання, який визнає відчуття єдиним джерелом знань)і робить висновки, що глибина реалізованих у цій технології теоретичних положень, досконалий методичний і дидактичний інструментарій дають змогу використовувати їх у різних педагогічних умовах.


 

6. Коваленко Є. І. Марія Монтессорі / Є. І. Коваленко, Н. І. Бєлкіна // Історія зарубіжної педагогіки : хрестоматія: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закладів / Є. І. Коваленко, Н. І. Бєлкіна ; М-во освіти і науки України. Ніжин. держ. ун-т ім. М. Гоголя. – Київ : Центр навч. л-ри, 2006. – C. 520–537. 

Підрозділ підручника з історії зарубіжної педагогіки присвячений педагогічній спадщині Марії Монтессорі, а саме дитячому вихованню в «Будинках дитини». Великий італійський педагог концентрувала увагу на вправах повсякденного життя для дітей; їжі та харчуванні дітей; вихованні почуттів; розумовому вихованні; дисципліні тощо.

 

7. Левківський М. В. Гуманістичні засади освіти й виховання. Ідея нового (М. Монтессорі, С. Френе) / М. В. Левківський // Історія педагогіки : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / М. В. Левківський. - 3-тє вид., переробл. та допов. – Київ : Центр навч. л-ри, 2008. – С. 55-59. 

Першопочатково концепція гуманістичного вільного виховання була розроблена з метою розвитку сенсорних здібностей у розумово відсталих дітей . Поступово Марія Монтессорі прийшла до висновку, що створена нею методика є ефективною і в роботі з нормальними дітьми. Як і всі представники реформаторської педагогіки вона піддала різкій критиці недоліки традиційної школи: відсутність дитячої рухливості на уроках, муштру, ігнорування природних запитів дитини. Вона закликала до надання дітям свободи для «самовиховання і самонавчання», стверджуючи, що «ми так само здатні створювати внутрішні якості людини, як і зовнішні форми тіла».

 

8. Лисенко Н. В. Педагогіка Марії Монтессорі / Н. В. Лисенко, Н. Р. Кирста // Педагогіка українського дошкілля : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл., які навч. за спец. "Дошкільне виховання": у 2 ч. / Н. В. Лисенко, Н. Р. Кирста. - Київ : Вища шк., 2006. - Ч. 1. – С. 113-135.  

Відповідно поглядам М. Монтессорі до основних функцій педагога належать посередницька, керівна, освітня, організаторська, діагностична та захисна: «Вчителеві слід вести дитину, не даючи їй сильно відчути його присутність, так, щоб він завжди був готовим надати необхідну допомогу і ніколи не ставав на перешкоді між дитиною та її досвідом».

 

 

9. Максимюк С. П. Світове значення педагогічних систем М. Монтессорі, С. Френе, Р. Штайнера / С. П. Максимюк // Педагогіка : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / С. П. Максимюк ; М-во науки і освіти України, Рівнен. держ. гуманіт. ун-т. – Київ : Кондор, 2009. -– С. 375–382.  

Методологією навчання і виховання дитячої особистості М. Монтессорі вважала ідеї вільного виховання. Зокрема вона писала: «…Природа, творчі сили природи керують усім. Якщо це так, то насамперед необхідно не ставити перепони природному розвитку. І замість багатьох окремих - як допомогти розвитку характеру, інтелігентності, почуттів – виступає як основа усього виховання одне завдання: як залишити дитину «вільною»...«Свобода» дитини не означає занедбаності. Саме навпаки: правильне розуміння свободи ставить на місце наших фантазій реальні потреби дітей і веде до справжньої і реальної турботи про дітей».

 

10. Михальчук Т. Філософські аспекти педагогічної системи Марії Монтессорі / Т. Михальчук // Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2011. – № 8. – С. 10-14.  

Марія Монтессорі довела, що кожна дитина має свої сензитивні періоди розвитку. Автор статті розглядає ці періоди. Також в статті аналізуються закони саморозвитку дитини, які сформулювала Марія Монтессорі. Це - Закон праці, Закон незалежності або автономності, Закон розвитку уваги, Закон розвитку волі, Закон розвитку розуму, Закон розвитку уяви та творчості, Закон емоційного та морального розвитку, Закон сензитивних періодів.

 

11. Педагогіка Монтессорі : класики педагогіки // Школа. – 2014. – № 12. – С. 42–45.  

Вважається, що лише чотири педагоги ХХ сторіччя здійснили революцію у вихованні. Це американець Джон Дьюї, німець Георг Кершенштейнер, італійка Марія Монтессорі та радянський педагог Антон Макаренко. До Марії Монтессорі ніхто не думав про те, що дитині незручно жити у світі, де все зроблено для дорослих. У цьому світі вона почувається як Гулівер, який потрапив до країни велетнів. Такий дорослий світ здається дитині хаотичним світом, де все залежить від велетня-дорослого. Цей велетень може бути несправедливим і жорстоким, і він часто не готовий заплатити навіть найменшу ціну за те, щоб дитина могла досліджувати навколишній світ.

 

12. Поніманська Т. І. Зарубіжні педагогічні концепції дошкільної освіти ХХ ст. / Т. І. Поніманська //Дошкільна педагогіка : підруч. [для студ. вищ. навч. закл.] / Т. І. Поніманська. - 3-тє вид., випр. – Київ : Академвидав, 2015. – С. 99–107. – (Альма-матер+).  

На сторінках популярного підручника професор Рівненського гуманітарного університету Т. І. Поніманська аналізує цілісну психолого-педагогічну систему індивідуального виховання дітей дошкільного віку, яку запрпопонувала видатний італійський педагог Марія Молнтессорі.
 
Повний текст книги

   

13. Прибильська Н. Організація роботи педагога за методом спостереження у педагогічній системі Марії Монтессорі / Н. Прибильська // Вихователь-методист дошкільного закладу. – 2011. – № 8. – С. 21–27.  

Марія Монтессорі називала свій метод методом наукової педагогіки, адже використання експерименту, спостереження, перевірки для встановлення нових явищ безумовно вводить Монтессорі -педагогіку у число експериментальних наук. Основним інструментом наукової педагогіки Монтессорі, яким повинен володіти і керуватися в роботі педагог, є метод спостереження. Автор наголошує, що успіх роботи педагога значною мірою залежить від уміння користуватись цим методом і чітко планувати роботу. Таке вміння дає педагогу змогу самоорганізовуватися у процесі виконання поставлених завдань і отримати різнобічну інформацію як про розвиток окремої дитини, так і всього класу в цілому.

 

 

14. Технологія саморозвитку (М. Монтессорі) //Освітні технології : навч.-метод. посіб. / О. М. Пєхота, А. З. Кіктенко, О. М. Любарська та ін. ; за заг. ред. О.М. Пєхоти. – Київ : А.С.К., 2003. – С. 58–69. 

Педагогічну систему М. Монтессорі автори визначають як технологію саморозвитку, присвятивши їй цілий розділ навчально-методичного посібника. Аналізуючи педагогічну спадщину видатної італійки, вони дослідили у своїй праці історію виникнення технології, її концептуальні положення, мету і завдання, ключові слова, понятійний апарат, зміст технології, вимоги до особистості педагога а також продемонстрували досвід роботи Миколаївьских дитсадків за цією методикою.

 

Наукова бібліотека - освітній, науковий, інформаційний та культурно-просвітницький підрозділ Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ).

Детальніше

Статистика відвідувань

СьогодніСьогодні6
ВчораВчора498
За тижденьЗа тиждень1469
За місяцьЗа місяць5663
ВсьогоВсього138866
Найбільше 675 : 02-12-2023

Контакти

м. Рівне, вул. Пластова, 31
Україна

E-mail: library@rshu.edu.ua

тел. (0362) 63 33 45